Septum Deviasyonu – Septum Cerrahisi

burun egriligi

SEPTUM   DEVİASYONU

Septum burun içinde orta hatta bulunan ön ½ kısmı  kıkırdak ve arka kısmı kemikten oluşan üzeri mukoza adı verilen doku ile kaplı ana solunum organıdır. Burun içinde diğer temel organımız konka adı verilen burun etleridir sağ ve solda 3’er adet olmak üzere toplam 6 adettir.

Septum deviasyonu burun içinde çeşitli şekillerde olabilmektedir. Oluşum sebepleri arasında en başlıca travma gelmektedir özellikle çocukluk çağında geçirilen burun travmaları ciddi şekilde burun eğriliği oluşturmaktadırlar. Genetik faktörler, çevresel faktörler diğer başlıklar altında incelenmektedir.

Burun tıkanıklığı en başlıca semptomdur. Hastalar genellikle efor ve uyku sırasında eşlik eden tıkanıklık problemi ile fark etmektedirler. Uzun süredir deviasyon problemi olan hastalar normal burun solunumunu bilmedikleri için durumu patolojik kabul etmemektedirler. Diğer başlıca şikayet burun kuruması ve kabuklanmadır. Burun temel olarak havayı  ısıtma, nemlendirme ve temizleme gibi fonksiyonları mevcuttur.  Ağızdan alınan işlenmemiş hava üst solunum yolları ve akciğerlerde problemlere yol açabilir. Deviasyon normal seröz kıvamda olan burun salgılarını etkileyerek daha yapışkan olmasına yol açar. Sonuçta ortaya uzun süreli tekrarlayıcı geniz akıntısı problemleri ortaya çıkmaktadır.

Septum deviasyonu tedavisi cerrahidir. Cerrahi teknikler yıllar içerisinde gelişmiş ve minimal invaziv hale dönmüştür.

Septum_DeviasyonuSEPTUM CERRAHİSİ

1900’lü yılların başından beri septoplasti operasyonları yapılmaktadır. İlk tarifinde SMR tekniği olarak tariflenen metod yıllar içinde daha kontrollü, fonksiyonel ve koruyucu tekniklere dönüşmüştür.

Septoplasti kapalı veya açık tekniklerde uygulanmaktadır. Eğriliğin şekline, yerleşimine ve düzeyine göre tekniğe karar verilmektedir.

Ameliyat lokal ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilmektedir.

Ameliyatla ilgili en çok sorulan soruların başında operasyon sonrasında burun içinde kan birikmesini engellemek için uygulanan tampon işlemi gelmektedir. Silikondan yapılmış splint tamponlar sıklıkla uygulanmaktadır ve daha önce uygulanan burun içi kapalı tamponlara göre ciddi anlamda konfor sağlamaktadır. Hasta ve hekimin tercihine göre tamponsuz burun ameliyatları yapılabilmektedir.

Septoplasti ameliyatının görülebilecek en sık riski kanamadır. Genellikle sızıntı şeklindedir. Burun içinde kıkırdakların etrafında kan birikmesi hematom ciddi bir durumdur ve müdahaleyi gerektirmektedir. Diğer ciddi riski burun içinde septumda perforasyon(delik) oluşmasıdır.

 

Doç Dr. Şenol CİVELEK