Sigara ve Üst Solunum Yolları

sigara

Sigara içinde vücudumuz için zararlı etkisi olan yaklaşık 4000’den fazla madde ve gaz içeren tüm sistemler üzerine etkisi olan kanserojen maddedir.  Asıl zararlı etkilerini; nikotin, karbonmonoksit, katran ve zifir gibi içerdiği maddeler oluşturmaktadır.

Sigara tüm vücutta toksik etkiler oluşturmaktadır. Akciğer kanseri ölümlerinin % 90’ından,tüm kanser ölümlerinin % 30’undan sorumludur.

Üst solunum yollarında başta burun ve sinüsler olmak üzere farenks, tonsil, gırtlak, yemek borusu, orta kulak üzerinde çok çeşitli zararlı etkileri bulunmaktadır. Gırtlak (larenks) kanserinin %95 sebebidir. Diğer üst solunum yolları kanserlerinin %85’inden sorumludur.

Kronik farenjitin en sık sebebidir. Geçmeyen kronik öksürüğün, geniz akıntısının en sık sebepleri arasındadır.

Tekrarlayan sinüzit ve rinit ataklarının başlıca sorumlusudur.

Larengofarengeal reflüyü tetiklemektedir.Özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı ve sıvı birikiminin başıca sebebidir.

Pasif sigara içiciliği en az aktif içicilik kadar kişi vücuduna zararlı bir faktördür. Sigara içen gebelerin çocuklarında sakatlık gelişme ihtimali %20-25 arasında değişmektedir.

Larenks Kanserinin başlıca sebebi olan sigara. Ses telleri üzerinde kanserojen etki oluşturmaktadır. Ses kısıklığı ile kendini göstermektedir. Ses kısıklığınız varsa ivedilikle K.B.B uzmanına gözükmeniz gerekmektedir.

Doç. Dr. Şenol CİVELEK