Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

burun-eti-buyumesi

Burun içinde sağ ve solda 3’er adet olmak üzere toplam 6 adet olan burun etleri burun fizyolojisinde çok önemli göreve sahiptir. Burnun nemlendirilmesi, ısıtılması ve burundan geçen havanın temizlenmesi burun etlerinin asıl görevleridir.

En sık görülen alt burun etinin büyümesidir. Çeşitli faktörlere bağlı özellikle alerji be burun eğriliğini kompanse etmek için büyüme asıl sebeplerdir.

Burun eti anatomik olarak kemik ve yumuşak doku olmak üzere 2 komponentten oluşmaktadır. Konka kemiğine bağlı veya konka yumuşak dokusuna bağlı hastalıklar oluşabilmektedir. Konka hipertrofisi başlığı altında incelenen hastalıkların tanısında hastalığın öyküsü ve muayene yeterli olmaktadır. Orta ve üst burun etleri problemlerinde gerek görülürsen radyolojik görüntüleme yapılmakatadır.

Konka cerrahileri yumuşak dokuya ve kemiğe yönelik olmak üzere 2 başlık altında incelenmektedir. Konkanın rezeksiyonu tümörler haricinde neredeyse tekedilmiş bir tekniktir. Küçültme ameliyatlarında yumuşak doku küçültmeleri ve kemik cerrahileri yapılmaktadır.

Konka hipertrofilerinde radyofrekans ile küçültme en sık kullanılan tekniklerden biridir. Konka yumuşak dokunun içine özel prob eşliğinde kontrollü ısı enerjisi verilerek yumuşak dokuda skar dokusu oluşturularak küçültme yapılan cerrahilerdir. Lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Burun içine tampon konulmasına gerek kalmamaktadır. Nadiren kabuklanma görülebilmektedir.

Doç. Dr. Şenol CİVELEK