Burun Estetigi

ameliyatsiz_burun_estetigiBurun estetiği ameliyatı veya rinoplasti burunun yeniden şekillenmesi olarak da tanımlanabilir. Burun cerrahisi  burunu yeniden şekillendirirken mutlaka solunum bozukluğunu da düzeltmelidir. Burundaki şekil bozuklukları genetik,travma veya  daha önce geçirilmiş cerrahilere bağlı olabilir. Estetik burun cerrahisi  burun düşüklüğü ,kemerli  geniş burun ve sağa sola kayan burunları düzeltmede uygulanmaktadır.

Estetik burun cerrahileri çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır.Açık ve kapalı teknik olarak yapılabilmektedir. Bu tekniklerden hangisinin daha uygun olup olmadığı hastanın burun şekline bağlı olmaktadır.Ameliyat süreleri değişkenlik göstermekte olup ortalama 2-3 saat arasında değişmektedir. Ancak bazen özellikle kıkırdak kaynağı olarak kaburgadan alınan cerrahilerde bu süre uzayabilmektedir.

Ameliyatta amaç hastanın yüzüne en uygun burunu yapabilmektir.Ancak bunu yaparken hastanın burun solunumu mutlak düzeltilmelidir. Hastanın solunumu hiç bir cerrahiye feda edilemez .

Ameliyat sonrası eski burun tamponları kullanımı terk edilmiştir sadece birkaç günlüğüne silikon stentler kullanılmaktadır. Böylelikle ameliyat sonrası hasta solunumuna devam etmektedir.